Historia 24

Wpisy z kategorii ‘Titanic’ Category

Zderzenie Titanica z górą lodową

Zderzenie Titanica z górą lodową W noc zderzenia się Titanica z górą lodową temperatura wody spadła do 0 stopni Celsjusza, pomimo, iż niebo było bezchmurne morze nie oświetlał blask księżyca. Przez kilka wcześniejszych dni na okręt spływały wiadomości o możliwych górach lodowych i pływających krach mogących stanowić swoistego rodzaju zagrożenie dla statku. Niestety radiotelegrafiści zamiast przekazywać niezbędne informacje od razu na kapitański mostek pochłonięci byli wysyłaniem życzeń od pasażerów płynących rejsem. W dniu katastrofy na okręt spłynęła informacja iż statek płynie wprost na wielką górę lodową lecz wiadomość ta nigdy nie dotarła do kapitania z niewyjaśnionych do tej pory przyczyn. W momencie zauważenia zagrożenia było już za próżno na reakcję obronną. Pomimo wszelkich starań załogi statek otarł się o lodowiec powodując tym samym uszkodzenia statku. Wiele przyczyn złożyło się na ten wypadek jedną z nich był fakt iż obserwatorzy na bocianim gnieździe nie posiadali lornetki do obserwacji morza co było jedną z przyczyn tragicznej katastrofy słynnego Tytanida.

Kategoria: Titanic
Tagi: , ,

Wpisy z kategorii ‘Titanic’ Category

Zderzenie Titanica z górą lodową

Film Camerona a zgodność z prawdą Pomimo wielu starań włożonych w produkcję filmu „Titanic” powstało w tej kwestii wiele nieścisłości i błędów. Niektóre sytuacje były zbyt mocno naciągane w innych brakowało sensu. W dużej mierze to miłośnicy filmów wychwycili te niedociągnięcia. Twierdzą oni, iż zagaszenie świateł nastąpiło zbyt późno, że dziób statku za szybko zatonął, w czasie uderzania statku o górę lodową panowała noc a film ukazuje jak Rose pyta kapitana o sytuacje w świetle dnia. Tego typu nieścisłości można doszukać się więcej lecz czy to ma jakieś znaczenie?.I tak sytuacja Titanica nigdy nie zostanie do końca wyjaśniona a film stworzony przez Camerona jest jakby namiastką tego co faktycznie się stało tamtej nocy. Reżyser pragnie nam widzom choć w niewielkim stopniu przedstawić ogrom tej tragedii, statek który miał być technicznym ideałem jednak zatonął. W 2003 roku scena kończąca film została uznana za najlepszą scenę w kinowej historii. Staruszka grająca Rose była najstarszą kobietą która dostała nominację do Oskara.

Kategoria: Titanic
Tagi: , ,

Wpisy z kategorii ‘Titanic’ Category

Zderzenie Titanica z górą lodową

Wrak Titanica Wrak zatopionego Titanica został odnaleziony we wrześniu 1985 roku na znacznej głębokości 3800metrów. Na badanie jego szczątków i ustalenie przyczyny jego katastrofy poświęcono bardzo dużo czasu. Wiele o tej tragedii opowiedzieli pasażerowie tego okrętu, którym udało się przeżyć. Wrak Titanica niestety z powodu niszczących sił znajdował się w bardzo złym stanie pomimo tego w połowie osiemdziesiątych lat udało się za pomocą specjalnych robotów dotrzeć do jego wnętrza. Z wstępnych oględzin wynikało, że zachował się on w prawie idealnym stanie. Od czasu odnalezienia wrak Titanica stał się swego rodzaju atrakcją turystyczną co w dużej mierze martwi naukowców gdyż podwodne wycieczki w tamto miejsce przyśpieszają tylko niszczenie okrętu. Brakuje także wielu części z wraku które zostały zabrane przez amatorów takich eskapad jako pamiątki. Naukowiec, który odkrył wrak jako pierwszy uznał go, iż jest to zbiorowa mogiła, która powinna pozostać nienaruszona i złożył na nim tablicę która upamiętnia ofiary pochłonięte przez tą katastrofę.

Kategoria: Titanic
Tagi: , ,

Wpisy z kategorii ‘Titanic’ Category

Zderzenie Titanica z górą lodową

Miłość na Titanicu Watek słynnego Titanica opiera się na romansie siedemnastoletniej wówczas Rose i Jacka obieżyświata pochodzącego z biednej warstwy społecznej. Dziewczyna znudzona monotonią życia i wizją poślubienia niekochanego mężczyzny postanawia popełnić samobójstwo skacząc ze statku. Przed tym tragicznym krokiem ratuje ją Jack Dawson, chłopak z dolnego pokładu. Dostaje on podziękowanie za dowagę od narzeczonego panny Rose a ona sama otrzymuję piękny brylant zwany Sercem Oceanu. Jednak pomiędzy dziewczyną a Jackiem nawiązuje się zakazany romans. Zakochani spotykają się potajemnie, gdy jednak prawda wychodzi na jaw narzeczony Rose pragnie zrobić wszystko żeby pozbyć się rywala. Wielka miłość niestety kończy się tragicznie. Rose wyskakuje z szalupy by być przy ukochanym. Niestety dryfując w lodowatym oceanie Jack ginie. Po latach Rose jako staruszka opowiada tragiczną historię statku mówi o swojej wielkiej miłości która trwała tak krótko. Klejnot ofiarowany jej w tamtym czasie wyrzuca do oceanu twierdząc że tam jest jego miejsce.

Kategoria: Titanic
Tagi: , ,

Wpisy z kategorii ‘Titanic’ Category

Zderzenie Titanica z górą lodową

Słynny Titanic w kulturze Oprócz kilkunastu ekranizacji popularnego Titanica powstało także wiele innych wyrażeń tej katastrofy. Watek ten zaistniał nawet w branży muzycznej gdyż słynny zespół Lady Pank stworzył na jego podstawie swój utwór „Zostawcie Titanica” który w krótkim czasie podbił serca milionów słuchaczy. Utwór ten niesie za sobą specjalne przesłanie. Także w sztuce znalazł on swoje wyrażenie gdyż słynny rysownik Don Rosa przedstawił go w swoich pracach. O Titanicu pisano wiele książek, tworzono poezje czy też tą smutną a zarazem tragiczną historię przekazywano w ustnych podaniach lecz zawsze wzbudza ona zaciekawienie słuchaczy. Jeszcze przed katastrofą Titanica powstała opowieść o wypadku innego parowca która bardzo przypomina jego historię, różni się tylko parę szczegółów i liczba ofiar. Statek ten także zderzył się z lodową górą prawie w tym samym miejscu, na nim także było zbyt mało łodzi ratunkowych Jednak nie wiadomo jakie powiązanie łączy te dwa statki, czy po prostu był to czysty przypadek.

Kategoria: Titanic
Tagi: , ,

Wpisy z kategorii ‘Titanic’ Category

Zderzenie Titanica z górą lodową

Pasażerowie ocaleni z katastrofy Titanica Większość informacji o Tytaniku pochodzi od osób którzy przeżyli ta katastrofę. Mieli szczęście znaleźć się w ratowniczych szalupach. Wielu pasażerów było w tym czasie jeszcze dziećmi więc nie wiele pamiętają z tego okresu a jak wiadomo pierwszeństwo w do łodzi miały matki z małymi dziećmi. Jedną z ostatnich osób pamiętają i opowiadają tą historię była amerykanka. Kobieta w chwili tonięcia statku miała zaledwie pięć lat i nie zdawała sobie zbytnio sprawy z tego co się dzieje. Zmarła niedawno bo w 2006r. Najmłodsza pasażerka okrętu która także przeżyła w chwili zatonięcia statku miała tylko dwa miesiące. Z relacji tych najmłodszych wtedy uczestników rejsu niestety nie dowiadujemy się wiele wszelkie historie i opowiadania opierają się na pasażerach którzy na obecną chwilę już nie żyją. Jednak czy są one zgodne ze stanem faktycznym tego nie wiadomo już gdyż w momencie zagrożenia każde z nich ratowało swoje życie a nie monitorowało sytuacje okrętu. Historia ta nigdy tak naprawdę nie zostanie wyjaśniona do końca, można jedynie spekulować nad nią.

Kategoria: Titanic
Tagi: , ,