Historia 24

Wpisy z kategorii ‘Egipt’ Category

Horus

Horus Horus był synem Izydy i Ozyrysa. Był postacią bardzo tajemniczą a opowieści o nim są niejasne i sprzeczne. Przez wiele tysięcy lat doczekał się ogromnej ilości posągów i malowideł. Często przedstawiano go jako ptaka, mężczyzny z głową sokoła lub dziecka. Był opiekunem miejscowości o nazwie Behedet. Z czasem jednak stał się symbolem władzy królewskiej. Najważniejszym momentem w życiu Horusa jest pojedynek z Setem Staje on do walki ze swym stryjem, aby pomścić śmierć ojca. Pojedynek według niektórych źródeł trwał 80 lat, mimo to o zwycięstwie Horusa zdecydował trybunał, czyniąc go władcą Egiptu. Jednym z najważniejszych symboli uosabiających tego boga jest oko – udżat. Symbolizuje ono księżyc, równocześnie jest to oko, które stracił podczas walki z Setem. Dzięki zbiegom Tota oko zostało mu przywrócone. Następnie Horus oddał je w ofierze ojcu. Udżat służył za potężny amulet, oznaczał odrodzenie i powrót do zdrowia. Dzisiaj możemy je oglądać namalowane na kamieniu czy innych przedmiotach i stanowi najpopularniejszą pamiątkę turystyczną.

Kategoria: Egipt
Tagi: , ,

Wpisy z kategorii ‘Egipt’ Category

Horus

Tajemnicze cmentarzysko Zostało odkryte wielkie cmentarzysko z tysiącami dobrze zachowanych grobów. Obszar ten nazywa się obecnie „wioską robotników”. Cmentarzysko to zostało umieszczone blisko cienia, jaki rzuca Sfinks. Można by przypuszczać, że cień miałby dawać ochłodę dla pochowanych tam ludzi. Znajduje się ono o półtora kilometra od jedynych z ocalałych z siedmiu cudów świata. Na tej podstawie zostały wysunięte interesujące koncepcje. Twierdzi się, że niewolnicy nie mgli być pochowani tak blisko faraona ani nie byłoby ich stać na cenny kamień do budowy grobowców. Grobowce te są niezwykłe ze względu na gliniane cegły. Budowane były właśnie z cegieł, wapienia i kawałków granitu. Znaleźć można co najmniej 6 typów grobów. Budując piramidy, naśladowali królów oraz wznosili grobowce ze sklepieniami. Uważa się, że na tych terenach mieszkało jednocześnie ponad 10000 ludzi, a wśród nich byli artyści i rzemieślnicy, zajmujący się wznoszeniem piramid, a dowodem są hieroglify, misterna konstrukcja grobowców a także ludzkie szczątki, jakie zostały wykopane.

Kategoria: Egipt
Tagi: , ,

Wpisy z kategorii ‘Egipt’ Category

Horus

Nowoczesne technologie Model został pomalowany i w efekcie symulacji komputerowej powstał posąg, jaki mógł powstać przed 4000 lat. Tożsamość Sfinksa stanowi jeszcze jedną tajemnicę, której odkrycie wskazałoby jego powstanie. Inną jest materiał, z którego został wykuty: fundament zbudowano z twardego wapienia, środkowa warstwa zmienia się od twardej do miękkiej, natomiast głowa została wykonana z mocnego budowlanego kamienia, który lepiej opierał się działaniu czasu niż tułów. Na podstawie tych danych można przypuszczać, że głowa została wykuta później i dodana do istniejącego już posągu. Niektórzy sądzą, że pochodzi on sprzed 9000 lat, czyli jest znacznie starszy od najstarszej egipskiej dynastii. Jednak dowody archeologiczne wskazują na inne koncepcje. Sfinksa otaczają setki grobowców. Piramid, łodzi i posągów. Ich wygląd wskazuje na pochodzenie z czasów Cheopsa, Hefrena i Mekerinosa. Położenie, otoczenie, kształt i postawa wskazują, że powstał za czasów IV dynastii. Dodatkowym dowodem jest ustawienie w pobliżu piramidy Hefrena, co może dowodzić, że powstał na jego rozkaz. Dowody takie określa się na podstawie rachunku prawdopodobieństwa.

Kategoria: Egipt
Tagi: , ,

Wpisy z kategorii ‘Egipt’ Category

Horus

Święto Opet Amon opuszczał swoja rezydencję podczas wielkiego święta, jakim było Opet. Barka, którą podróżował niesiona była na ramionach kapłanów. Powrót natomiast odbywał się rzeką. Barki były pięknie rzeźbione, dekorowane złotą blachą i instrukcjami. Amon natomiast wyobrażany był jako człowiek o baraniej głowie. Wzdłuż trasy, ustawione były kramy z jedzeniem, winem i piwem a wszystkie pięknie przystrojone. Tłum wiwatował na część przepływającego rzeką orszaku, śpiewał pieśni i hymny. Po przybyciu do świątyni orszak składał ofiary, barki zaś zostawiano w przeznaczonych dla nich kaplicach. Tylko barkę Amona ustawiano w świątyni. Dla potwierdzenia władzy faraona i jego statusu społecznego w Sali Wielkiego Boga odgrywano rytualne sceny. Sam król towarzyszył Amonowi w tajemniczych pomieszczeniach świątyni. Tutaj dzięki rytuałom kadzidlanym król jednoczył się z bogiem i zyskiwał nowe życie a także odrodzenie się władzy. W świątyni znajdowała się również komnata poświęcona Mut, bogini Nieba. Miała ona swoje wyrocznie, do których przybywały ciężarne kobiety by otrzymać znak czy poród zakończy się pomyślnie.

Kategoria: Egipt
Tagi: , ,

Wpisy z kategorii ‘Egipt’ Category

Horus

Polityczne rozgrywki? Specjaliści mają jednak inną opinię: Różnorodne rozgrywki polityczne były stosowane od dawna. Najprostszym i najskuteczniejszym wyjściem było pozbycie się rywala poprzez jego uśmiercenie, a Totmez nie był następcą tronu. Zabił on starszego brata, który miał zostać królem Egiptu. Wymyślił, więc tę historię, by udowodnić, że został wybrany przez Horusa. Totmez stworzył wokół Sfinksa coś na wzór współczesnego parku narodowego. Totmez oczyścił i odbudował ściany, które chroniły starożytny posąg. Został on także pomalowany, aby być bardziej efektownym. W oczach starożytnych Egipcjan Sfinks był wyidealizowanym wizerunkiem człowieka i boga. Był strażnikiem płaskowyżu, przekazywał także informacje między światem żywych a umarłych. Ludzie wierzyli w boskie pochodzenie faraonów tak samo, jak wierzyli w swoich wszystkich bogów. Mieli oczywiście do tego prawo, lecz nam, współczesnym dość trudno zrozumieć pewne kwestie, chociaż wiele rzeczy zostało już wyjaśnionych. Zawsze intryguje to, co nie jest niejasne i tajemnicze.

Kategoria: Egipt
Tagi: , ,

Wpisy z kategorii ‘Egipt’ Category

Horus

W pogoni za przeszłością Ludzi zawsze interesowała ich przeszłość. Nie jest to jedynie wymysł współczesnych. Już starożytni zastanawiali się skąd wzięło się niebo, gwiazdy, skąd są deszcze, burze i inne zjawiska atmosferyczne. Zastanawiali się także, skąd wzięli się oni sami. Współczesna nauka dała odpowiedzi na wiele nurtujących nas pytań. Niezliczona ilość tajemnic została już dokładnie zbadana, wyjaśniona i udowodniona. Najbardziej nurtujące są wszelkie sekrety, dotyczące starożytnych cywilizacji. I na ich temat wiadomo już bardzo dużo. O jednych nieco więcej, o drugich nieco mniej. Jednak ciągłe prace archeologiczne, prowadzone w różnych zakątkach świata, odkrywają wiele nieznanych jeszcze dotąd sekretów, które należy rozwiązać. Każde nowe znalezisko wnosi dodatkową wiedzę, ale i równocześnie udowadnia, że jeszcze bardzo wiele jest do odkrycia, sprawdzenia i udowodnienia. Szanse na to są coraz większe wraz ze wzrostem postępu technicznego. Odpowiednia aparatura pomaga dojść tam, gdzie nie sięga oko ludzkie.

Kategoria: Egipt
Tagi: , ,