Historia 24

Wpisy z Sierpień, 2014

Ogólne wiadomości o Titanicu

Ogólne wiadomości o Titanicu Titanic był brytyjskim okrętem typu Olympic, który zatonął w 1912r pochłaniając tym samym tysiące ofiar. Wstępne projekty na budowę tego statku powstały już w 1907roku, równocześnie miały powstać też dwa siostrzane okręty tego samego typu. Titanic miał być okrętem jedynym w swoim rodzaju, który znacznie przewyższy możliwości konkurencji. Nad projektem jak i wykonaniem tego statku pracowało setki robotników, Titanic miał być gotowy do roku 1910 a termin wodowania przypadł na maj 1911roku. Niestety nie wszystko jednak poszło po myśli konstruktorów tego okrętu i pierwszy rejs został przesunięty na luty 1912roku jednak i tej daty nie udało się dotrzymać w rezultacie pierwsze wypłynięcie statku w morze nastąpiło w kwietniu tego samego roku. Tytanio był statkiem bardzo luksusowym, podzielonym na pokłady dla danych klas społecznych. Jednak pomimo swojej wielkości nie przetrwał potężnego zderzenia z górą lodową. Zbyt mało szalup ratunkowych znajdujących się na pokładzie i panika doprowadziły do tragicznej śmierci setek niewinnych pasażerów.

Kategoria: Titanic
Tagi: , ,

Wpisy z Sierpień, 2014

Ogólne wiadomości o Titanicu

Legendy i mity na temat Titanica Tragiczna katastrofa Titanica stała się przez lata doskonałym tematem do wielu plotek i spekulacji dlaczego i w jakich okolicznościach doszło do tego wypadku. Powstało wiele mitów na temat materiałów z jakich statek został wykonany, twierdzono, iż stal nie spełniała odpowiednich norm jakościowych, że była zbyt podatna na zniszczenia z powodu swej kruchości. Twierdzono nawet, iż specjalnie wykorzystywano gorsze materiały by wykonać statek jak najmniejszym kosztem. Wiele plotek krąży także o samym zatonięciu okrętu. Z zeznań świadków, którzy przeżyli katastrofę wynika, iż zatoną on w całości, inni twierdzą natomiast, że statek uległ przełamaniu na dwie części, także wersji jest bardzo wiele co do samego momentu tonięcia statku który miał być niezatapialny. Po zbadaniu wraku stwierdzono, iż na dnie znajduje się w dwóch częściach, spekulacje trwają na temat tego czy został on przełamany jeszcze w trakcie tonięcia czy spowodowane to było uderzeniem go o dno morza i destrukcyjnymi siłami wody.

Kategoria: Titanic
Tagi: , ,

Wpisy z Sierpień, 2014

Ogólne wiadomości o Titanicu

Zamek Zamek jest to rodzaj pomieszczenia. Zamki w czasach średniowiecznych były często budowane, ponieważ król musiał mieć miejsce do mieszkania wraz z dworem. Inne domostwa były zwykłymi chatkami z drewna i słomy a krowi to nie przystawko wiec poddani musieli budować dla niego dom. Zamki często przechodziły z pokolenia na pokolenie, ale były też takie sytuacje, kiedy zamek należało zrobić do podstaw wtedy większa cześć ludu ciężko na niego pracowała tym bardziej ze był ogromny i mail obszerne komnaty i wierze. Nie można było wykonać go ze słomy, ponieważ mail być miejscem bezpiecznym do króla wiec budowlano je z kamieni i piachu był tom długi proces, ale bardzo owocny, ponieważ po dziś dzień niektóre z nich przetrwały i można je podziwiać. Jak wcześniej wspomniałam na zamku mieszkał król, ale nie tylko, ponieważ też jego świta? Na zamku poza tym, że rządził król były wydawane często uczty, które trwały nie rzadko kilka dni, ponieważ zamek był ogromny i stworzony do goszczenia ludzi naturalnie nie tychy prostych.

Kategoria: Titanic
Tagi: , ,

Wpisy z Sierpień, 2014

Ogólne wiadomości o Titanicu

Szalupy ratunkowe na pokładzie Titanica Jedną z przyczyn, która doprowadziła do tak dużej liczby ofiar było brak wystarczającej liczby szalup ratunkowych umieszczonych na pokładzie Tytanida. Z przyczyn estetycznych podjęto decyzję o zdemontowaniu ich po części gdyż niepotrzebnie tylko zajmują powierzchnię pokładu. W tym czasie obowiązywały jeszcze przepisy o dzieleniu pasażerów klasy trzeciej od reszty osób uczestniczących w rejsie co też miało fatalne skutki podczas tonięcia Titanica gdyż w rezultacie część szalup wypływała prawie pusta gdyż pierwszeństwo miała wyższa klasa społeczna a biedniejsi pasażerowie nie byli dopuszczani do łodzi, co jeszcze bardziej potęgowało panikę i chaos panujący na statku. Na katastrofę wpływ miała także nadmierna prędkość statku. Za miejsce w szalupach zamożni ludzie oferowali załodze sporo pieniędzy by tylko móc mieć pierwszeństwo. Próby opanowania sytuacji podczas tonięcia nie miały szansy powodzenia, ludzie widząc sytuacje sami wyskakiwali za burtę statku licząc, iż to uratuje im życie jednak temperatura wody nie zostawiła im żadnych szans.

Kategoria: Titanic
Tagi: , ,

Wpisy z Sierpień, 2014

Ogólne wiadomości o Titanicu

Hołd żołnierzom z Westerplatte „Pieśń o Żołnierzach z Westerplatte” Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego została napisana w 1939 roku. Przypomina ona jeden z ważnych momentów polskiego września, obronę przyczółka na Westerplatte. 1 Września miało miejsce bombardowanie przez niemiecki pancernik „Schleswig-Holstein”. Atak ten stanowił wstęp do II wojny światowej. Obrona Westerplatte miała znaczenie moralne, gdyż przewaga sił wroga z góry skazała żołnierzy polskich na przegraną. Mimo to oddział bronił się dzielnie do 7 września. Wiersz Gałczyńskiego jest hołdem dla wszystkich bohaterskich obrońców, którzy poświęcili wówczas swoje życie by odeprzeć atak Niemców. Ofiarę młodych żołnierzy w imię miłości do kraju poeta ukazał jako moralne zwycięstwo. Mimo ogromnej przewagi przeciwnika bronili się dzielnie i nie poddawali zwątpieniu. Za swą heroiczną walkę otrzymali nagrodę w niebie. Literat czyni z nich wiecznych obrońców, którzy w chwili ponownego zagrożenia, zstąpią z chmur i znów staną do walki. W konstrukcji wiersza Gałczyński posłużył się kontrastem, zestawiając obraz cierpiących, rannych żołnierzy z ich błogą radością i spokojem, jakiego doświadczyli w raju.

Kategoria: Titanic
Tagi: , ,

Wpisy z Sierpień, 2014

Ogólne wiadomości o Titanicu

Władca ludzi i świata - Bóg Re W mitologii egipskiej bogowie ingerowali w sprawy ludzi i świata, mimo iż światy te były wyraźnie rozgraniczone. Bogowie egipscy byli potężni, okrutni i pełni niepojętej mocy i siły. Najważniejszym Bogiem Egipcjan był Re bóg słońca. Uważano go za stwórcę i władcę. Jego rola wiązała się z podróżą słońca. W dzień płynął po niebie dając ludziom światło, w nocy kontynuował swą podróż w podziemnym świecie. Swą podróż odbywał z innymi bóstwami, które służyły mu za narzędzia do rządzenia światem. Atrybutami boga Re były: dysk słoneczny, który miał umieszczony na głowie i łódź, którą podróżował. Był przedstawiany jako król bogów. Jego rola ograniczała się do trzech stref: nieba, ziemi i świata podziemnego. Marzeniem ówczesnych Egipcjan było to by po śmierci dołączyć do orszaku boga Re i uczestniczyć w ciągłym odradzaniu się świata natury i przyrody. Re stał się bohaterem wielu mitów, legend i opowieści stworzonych przez Egipcjan. Kojarzą się z nim liczne symbole w architekturze i sztuce tj. piramida, obelisk, schody, mastaba. Głównym miejscem jego kultu było miasto Heliopolis, zwane po egipsku Junu.

Kategoria: Titanic
Tagi: , ,