Historia 24

Wpisy z kategorii ‘Bogowie’ Category

Herkules

Herkules Herkules jest to najmłodszy syn Zeusa. Herkules jest szczególnym dzieckiem, ponieważ nie jest on bogiem, ponieważ jego matką była zwykła kobieta natomiast ojcem Zeus. Herkules odziedziczył pewne moce po swoim ojcu mianowicie miał on nadludzką sile i nie mogła mu nikt w niej dorównać. Była to bardzo ważna bron, ponieważ dzięki niej mógł bronić się przed Herą i jej wys. Mógł bronić nie tylko siebie, ale też innych ludzi, ponieważ często bogowie zsyłali na nich demony, aby ich męczyli. Herkules wychowywał się na ziemi i był bardzo z ludźmi związany nic wiec nic dziwnego ze stawał w ich obronie. Herkules od najmłodszych alt musiał świadczyć bogom a w szczególności Herze, która chciała go zabić. Już jako niemowlę miał podrzucone do kołyski węże, które maiły go zabić jednak stało się zupełnie inaczej i to on ej pokonał. Herkules znany jest w szczególności z dwunastu prac, które miał przejść, aby trafić na Olimp. I oczywiście wszystkie ej wykonał samodzielnie. Jedyną jego bronią była siła i spryt.

Kategoria: Bogowie, Grecja
Tagi: , ,

Wpisy z kategorii ‘Bogowie’ Category

Herkules

Słoneczne oko Re W stworzonym Egipcie słońce i księżyc widnieją razem na niebie. Dlatego uznano je za oczy Boga Re. Słońce było jego prawym, a księżyc lewym okiem. Jeden z mitów głosi, że pewnego dnia oko słońce oddaliło się i zginęło. Re bardzo martwił się nad jego losem, natomiast łez, które wylał powstali ludzie. Idylla między ludźmi, a bogami trwała krótko, gdyż z czasem człowiek stał się nieposłuszny, przestał składać ofiary, a nawet planował obalić Re. Tymczasem bóg przejrzał ich plany i wysłał Słoneczne Oko by ukarało ich za bunt i pychę. Stąpiło ono na ziemię jako bogini miłości, lecz potem zmieniło się w Sachmet – groźną lwicę. Raczyła się ona ludzką krwią, a wszędzie gdzie się pojawiła siała śmierć i zniszczenie. Przekaz o słonecznym Oku zwany jest „Hitem o wygubieniu ludzkości” Uwieczniono go na ścianach grobów władców Nowego Państwa. Stanowi również część Księgi Urazy, jednej ksiąg zaświatowych. Mit zawiera naukę, co stanie się, jeśli człowiek złamie boskie prawa, zakłóci ład religijny i sprzeciwi się bogu. Wyjaśnia, że ludzie powinni czcić, szanować swoje bóstwa, gdyż w przeciwnym razie czeka ich okrutna kara.

Kategoria: Bogowie, Grecja
Tagi: , ,

Wpisy z kategorii ‘Bogowie’ Category

Herkules

Posejdon Posejdon jeden z synów Hery i Zeusa. Posejdon był jednym z bogów, który został obdarzony nadludzkimi siłami. Bóg ten panował nad żywiołami, czyli mocami. W mitologii Posejdon przedstawiany jest jako potężny władca, który ma niebieska skore oraz w ręku trzyma zawsze swoją broń, czyli trójząb. Dzięki niemu mógł wpływać na pogodę. Jeśli morze był spokojne to sądzono ze Posejdon ma dobry humor natomiast, jeśli wzburzone to świadczyć to miało o tym ze Posejdon rozgniewał się na ludzi. Pomimo tego z Posejdon miał dużo styczności z ludźmi, ponieważ łowili oni na jego wodach i pływali to jednak nie miał do nich zbyt dużej sympatii. Był on zbyt wielkim bogiem alby przejmować się tak małymi i kruchymi istotami jak ludzie. Posejdon rzadko ujawniał się ludziom wolał on samotność jedynym momentem, kiedy był widoczny to wtedy, kiedy okazywał swój gniew. Morze w takich sytuacjach diametralnie się zmieniało, czyli nadchodziły burzowe chmury fale gwałtownie powiększały się i panował sztorm. Najbardziej Posejdon znany jest z Iliady i Odysei.

Kategoria: Bogowie, Grecja
Tagi: , ,

Wpisy z kategorii ‘Bogowie’ Category

Herkules

Zeus Zeus jest to jeden z bogów. Można przyjąć ze Zeus był najważniejszym z bogów, ponieważ to on był ojcem wszystkich pokoleń bogów greckich. Zeus w mitologii przedstawiany jest jako staruszek, który pomimo swoich alt wciąż jest sprawny i włada światem. To on obdziela swoje dzieci władzą i sprawuje pieczęć nad wszystkim. W panowaniu pomaga mu jego żona Hera, z którą ciągle ma problemy, ponieważ nie zanosi ona jego zdrad i ciężko każe za nie ludzi. Zeus jako ojciec wszystkich bogów miał największą siłę oraz władał piorunami. Zeus zamieszkiwał Olimp to właśnie to miejsce był jego królestwem. Zeus w mitologii przewidziany jest jako osoba lubiąca ludzi a w szczególności kobiety. Zeus nigdy nie umiał oprzeć się ich wdziękom i właśnie z tego powodu maił problemy. Począł mu się syn herkules stał się on obrońcą ludzi i z tego powodu zapanował chaos na Olimpie. Wszystko to, co przydarzało się ludziom było podyktowane przez bogów jednak Zeus nie niszczył ich bez powodu uważał ze nie mogą oni być szkodliwi i nie są żadnym zagrożeniem.

Kategoria: Bogowie, Grecja
Tagi: , ,

Wpisy z kategorii ‘Bogowie’ Category

Herkules

Władca ludzi i świata - Bóg Re W mitologii egipskiej bogowie ingerowali w sprawy ludzi i świata, mimo iż światy te były wyraźnie rozgraniczone. Bogowie egipscy byli potężni, okrutni i pełni niepojętej mocy i siły. Najważniejszym Bogiem Egipcjan był Re bóg słońca. Uważano go za stwórcę i władcę. Jego rola wiązała się z podróżą słońca. W dzień płynął po niebie dając ludziom światło, w nocy kontynuował swą podróż w podziemnym świecie. Swą podróż odbywał z innymi bóstwami, które służyły mu za narzędzia do rządzenia światem. Atrybutami boga Re były: dysk słoneczny, który miał umieszczony na głowie i łódź, którą podróżował. Był przedstawiany jako król bogów. Jego rola ograniczała się do trzech stref: nieba, ziemi i świata podziemnego. Marzeniem ówczesnych Egipcjan było to by po śmierci dołączyć do orszaku boga Re i uczestniczyć w ciągłym odradzaniu się świata natury i przyrody. Re stał się bohaterem wielu mitów, legend i opowieści stworzonych przez Egipcjan. Kojarzą się z nim liczne symbole w architekturze i sztuce tj. piramida, obelisk, schody, mastaba. Głównym miejscem jego kultu było miasto Heliopolis, zwane po egipsku Junu.

Kategoria: Bogowie, Grecja
Tagi: , ,

Wpisy z kategorii ‘Bogowie’ Category

Herkules

Bogowie greccy Bogowie są to istoty poza ziemskie. Bogowie od dawnych czasów zajmowały ważne miejsce w życiu każdego człowieka. Wnoszono budowle na ich cześć oraz składano i im ofiary po to, aby byli łaskawi dla ludzi. Bogów było bardzo wielu, ponieważ w starożytnej Grecji panowało wielobóstwo inaczej mówiąc każdy z bogów zajmował się czymś innym. Bogowie byli ponad ludźmi, co za tym idzie nie mogli mieszkać wraz z nimi, dlatego tez zamieszkiwali niebo a konkretnie Olimp, bo była to kr4aina, do której wstęp mieli tylko bogowie. Mi9eszali tam i wspólnie pożywiali się ambrozją, czyli specjalnym likierem, który gwarantował młodość i życie wieczne. A każdy z bogów jak wczesnej wspomniałam zajmował się czyś innym jednak wszyscy byli rodziną, ponieważ mieli jednego ojca, którym był Zeus. Bogowie posiadali nadludzkie możliwości, czyli specyficzne dary pomagające im rządzić ludźmi na ziemi. Do darów takich należało władnie morzami, nadludzka siła czy też mądrość. Bogowie toczyli walki między sobą, ale także z ludźmi, jeśli nie wykonywali ich poleceń.

Kategoria: Bogowie, Grecja
Tagi: , ,