Historia 24

Wpisy z kategorii ‘Rycerstwo’ Category

Miecz

Miecz Miecz jest to rozdaj broni. Miecz w czasach średniowiecza był bardzo ważnym atutem, ponieważ tylko za jego pomocą można było się jakoś obronić. Miecz był bardzo ostrym narzędziem, dlatego też należało bardzo ostrożnie się nim posługiwać. Najpierw zanim się otrzymało swój własny miecz należało się szkolić w sztuce wojennej, ponieważ mało, kto umiał nawet go utrzymać w dłoni, ponieważ bardzo wiele ważył a co dopiero wykonać za jego pomocą jakieś ciecie. Sztuki tej należało się wcześniej nauczyć. Naturalnie obowiązywało to tylko i wyłącznie rycerzy, ponieważ plebs wcale nie umiał władać mieczem. Miecz z wyglądu przypomina ogromny nóż. Był wykonywany tylko prze jednego człowieka, czyli przez kowala, który długo wygniatał blachę i ostrzył po to, aby miecz był jak najbardziej udany. Miecz posiadał każdy rycerz, jeśli go stracił to tak by go zabili, ponieważ nie miał szans się bronić. Miecz zawsze zdawał śmiertelne rany, co było bardzo istotne. Miecze noszono zawsze przy zbroi na pasku po to, aby samemu nie wyrządzić sobie krzywdy.

Kategoria: Rycerstwo, Średniowiecze
Tagi: , ,

Wpisy z kategorii ‘Rycerstwo’ Category

Miecz

Giermek Giermek jest to rodzaj służby. Giermek był służącym rycerza, ponieważ mu jako szlachetnie urodzonemu nie przystawało wykonywać pewnych czynności. Dzięki temu ze służył swemu panu mógł uczyć się rzemiosła rycerskiego, co było bardzo cenna nauką. Giermkiem zazwyczaj bywał prosty chłopak z ludu był bardzo młody i dlatego odpowiadał mu takie rodzaj spędzania czasu, czyli usługiwaniu swojemu panu. Rycerz mógł nim pomiatać jak tylko chciał, ponieważ mail do tego prawo był szlachetnie urodzonym. Giermkiem był zazwyczaj biednych chłopakiem, który nie nosił zbroi czy też miecza ona tylko zajmował się koniem swego pana i usługiwaniem mu, czyli na przykład znalezieniem noclegu i tym podobnym. Giermek nawet pomagał rycerzowi ubierać się i przygotowywać go do walki. Naturalnie wszystkiego tego musiał się wcześniej nauczyć od swego pana. Niektórzy z giermków później stawiali się rycerzami, ale było to rzadkością. Giermka można było poznać po ubraniu, czyli materiałowa szata i krótkie włosy były widoczne z daleka.

Kategoria: Rycerstwo, Średniowiecze
Tagi: , ,

Wpisy z kategorii ‘Rycerstwo’ Category

Miecz

Turniej rycerski Turniej rycerski jest to rodzaj zawodów. Turniej rycerskie były bardzo dobrze znane wszystkim w czasach średniowiecza, ponieważ w ten sposób można było wytypować prawdziwego rycerza, który był najlepszy. Turniej najczęściej były forma zabawy, ale nie zawsze, ponieważ często odbywały się na śmierć i na życie, co nie było już przelewką. Turniej rycerski odbywał się na zamku na rozkaz króla. Zazwyczaj z kilku powodów, czyli po to, aby wydać swoja córkę za najlepszego rycerza lub po to, aby wybrać najlepszych rycerzy do wojska. Turniej zazwyczaj trwał kilka dni, ponieważ tutaj bój musiał stoczyć ze sobą każdy po kolei. Na turnieju było zawsze kilka podstawowych konkurencji, czyli walka na miecze, walka z oszczepem. Turniej taki był nadzorowany przez króla i to on decydował, kiedy ma go przerwać. Turniej był przede wszystkim dobrowolny i dotyczył tylko osób chętnych, ale zazwyczaj było ich wielu, ponieważ każdy chciał się pokazywać z jak najlepszej strony mógł wtedy wygrać majtek lub rękę księżniczki wiec nagrody były kuszące.

Kategoria: Rycerstwo, Średniowiecze
Tagi: , ,

Wpisy z kategorii ‘Rycerstwo’ Category

Miecz

Rycerz Rycerz jest to poddany króla. Naturalnie w średniowieczu wszyscy byli poddanymi króla, ale rycerz mail tutaj więcej przywilejów, czyli przede wszystkim był bardziej niezależny i mógł się znajdować bliżej króla a nawet z nim rozmawiać. Rycerzem jednak trzeba było się urodzić, ponieważ musiał on posiadać odpowiedni sprzęt do walki oraz zbroje, na która było stać tylko bogato urodzonych to oni najczęściej byli rycerzami. Nie musieli koniecznie walczyć wystarczyło, kiedy prowadzili wojska króla na wojnę. Rycerza należało szanować, ponieważ mail on prawo do wykonywania rożnych sankcji w tym do zabijania. Rycerstwo można było poznać przede wszystkim po ubiorze, ponieważ nosił zbroję i maskę. Wszystko to zabezpieczało go przed wszelkimi urazami mechanicznymi., Rycerz posiadał także własnego konia, o którego dalb już giermek, ponieważ rycerz miał,wiele ważniejszych spraw do załatwienia. Zanim się zostało rycerzem należało jeszcze przejść pewne szkolenie, ponieważ rycerz powinien umieć władać mieczem i bronić się w przeciwnym razie jest bezużytecznym.

Kategoria: Rycerstwo, Średniowiecze
Tagi: , ,

Wpisy z kategorii ‘Rycerstwo’ Category

Miecz

Zbroja Zbroja jest to rodzaj osłony. Zbroje naturalnie w średniowieczu nosili tylko ci, którzy walczyli, czyli przede wszystkim rycerze. Zbroja miała za zadnie ochronić ich przed ciosami, ale naturalnie można było ją zniszczyć. Zbroja chroniła nie tylko korpus rycerza, ale też jego nogi i głowę, ponieważ na nią zakładał maskę czy też hełm. Wszystko to wykonane było z metalu podobnie jak miecz. Dlatego też zbroja ważyła bardzo wiele. Nie można było w niej swobodnie się poruszać czy też walczyć, ponieważ bardzo ograniczała ruchy, ale z drugiej strony była rodzajem osłony na ciało. Zbroja była bardzo drogim nabytkiem, dlatego też stać było na nią tylko nie wielu. Zbroje były wykowane przez kowal na wymiar wiec były bardzo odpasowane, co ciała. Pod zbroje również zakładano ubrania po to, aby zbroja nie porysowała naszego ciała i nie obcierała się o nie. Zbroja była prosta w założeniu, ale bardzo ciężka, dlatego też w tej czynności pomagał zawsze rycerzowi jego giermek. Zbroje noszono na wyprawy, ale ni tylko, ponieważ na turnieje również.

Kategoria: Rycerstwo, Średniowiecze
Tagi: , ,

Wpisy z kategorii ‘Rycerstwo’ Category

Miecz

Zbyszko z Bogdańca Zbyszka z Bogdańca jest to opowieść o pewnym rycerzu. Zbyszko był zwykłym człowiekiem z plebsu i bardzo pragnął zastać rycerzem pomimo tego, że nie było to możliwe bardzo się starał na początku usługiwał swojemu panu po to, aby się wszystkiego nauczyć aż w końcu wzbogacić się i sam został samozwańczym rycerzem. Cale życie dążył do tego, ponieważ przysiągł sobie ze zabije krzyżaka i kiedyś to zrobił tylko ze zabił nie właściwego i za to miał być stracony, ale na szczecie uratowała go Danusia staropolskim obyczajem zarzuciła na niego biała chustę, czyli znak ze należy on do niej a nie do kata i w ten sposób młody przeżył i postanowił służyć panience. Zbyszko z Bogdańca to piękna opowieść o młodym, chłopcu, który dąży do swojego celu i nikt nie może mu w tym przeszkodzić. Ma marzenia i spełnia je pomimo ze nie jest to łatwe. Chłopak nie jest rycerzem a do tego walczy o odbicie ukochanej Danusi i w końcu mu się to udaje tylko ze dziewczyna już umiera. Jest to postać bardzo prosta zarazem piękna, ponieważ ma więcej cech rycerstwa, niż co nie jeden rycerz.

Kategoria: Rycerstwo, Średniowiecze
Tagi: , ,