Historia 24

Wpisy z kategorii ‘Średniowiecze’ Category

Podsumowanie

Podsumowanie Średniowiecze jest epoką, która oczywiście przywodzi nam na myśl bardzo wiele niekoniecznie pozytywnych skojarzeń, ponieważ istniało bardzo wiele zjawisk, które ogólnie nie powinny posiadać miejsca w naszej historii jak na przykład inkwizycja, czy może nawet nieuczciwe podatki, które w tamtych czasach były jeszcze bardziej nie uczciwe niż dzisiaj. Jednak średniowiecze to przede wszystkim piękne legendy o dokonaniach rycerskich. O pięknych turniejach, o których głośno było niemalże na całym świecie. Ludzie muszą wiedzieć, że oczywiście turnieje rycerskie to nie tylko bezsensowna przemoc, ale w gruncie rzeczy z reguły ludzie musieli wykazywać się wielką zręcznością i jasna sprawa znajomością sztuki rycerskiej. Średniowiecze jest piękną epoką, gdzie rozwijała się sztuka i dziedziny piękne, a przecież z poziomem zaawansowania technicznego tamtych czasów, dość trudno było cokolwiek osiągnąć. Musimy wiedzieć, że ludzie bardzo często wspominając średniowiecze czy może przerabiając je w szkole starają się wyobrazić jak to było w tamtych czasach.

Kategoria: Średniowiecze
Tagi: , ,

Wpisy z kategorii ‘Średniowiecze’ Category

Podsumowanie

Miecz Miecz jest to rozdaj broni. Miecz w czasach średniowiecza był bardzo ważnym atutem, ponieważ tylko za jego pomocą można było się jakoś obronić. Miecz był bardzo ostrym narzędziem, dlatego też należało bardzo ostrożnie się nim posługiwać. Najpierw zanim się otrzymało swój własny miecz należało się szkolić w sztuce wojennej, ponieważ mało, kto umiał nawet go utrzymać w dłoni, ponieważ bardzo wiele ważył a co dopiero wykonać za jego pomocą jakieś ciecie. Sztuki tej należało się wcześniej nauczyć. Naturalnie obowiązywało to tylko i wyłącznie rycerzy, ponieważ plebs wcale nie umiał władać mieczem. Miecz z wyglądu przypomina ogromny nóż. Był wykonywany tylko prze jednego człowieka, czyli przez kowala, który długo wygniatał blachę i ostrzył po to, aby miecz był jak najbardziej udany. Miecz posiadał każdy rycerz, jeśli go stracił to tak by go zabili, ponieważ nie miał szans się bronić. Miecz zawsze zdawał śmiertelne rany, co było bardzo istotne. Miecze noszono zawsze przy zbroi na pasku po to, aby samemu nie wyrządzić sobie krzywdy.

Kategoria: Średniowiecze
Tagi: , ,

Wpisy z kategorii ‘Średniowiecze’ Category

Podsumowanie

Most zwodzony Most jest to rozdaj konstrukcji. Obecnie jest wiele mostów, ponieważ tereny szybko się powiększają a rzeki docinają je od pozostałych części, dlatego też ludzie wznoszą ogromne budowle, które mają za zdanie położyć dwa brzegi ze sobą. Mosty są rożne, ale najczęściej wykonane z metalu. Najwięcej mostów jest we Wrocławiu, ponieważ tam jest wiele rzek. Obecne mosty bardzo różnią się do tych ze średniowiecza, ponieważ w tamtych czasach, kiedy występowała rzeka budownictwo nie było na tyle rozwinięte, aby jej przeciwdziałać i po prostu omijano ja. Były jendka mosty zwodzone, czyli rodzaj kładki, po której można było przedostać się z terenu suchego przez fosę. Mosty te były bardzo cienkie, ponieważ nie były na stale tylko były zwodzone oznacza to ze tylko w pewnych monetach były opuszczane ze względów bezpieczeństwa, ponieważ wtedy bardzo częste były napady i najazdy. Most taki obsługiwało dwóch ludzi, którzy własną silą się opuszczali lub zamykali most. Most taki występował tylko na zamkach otoczonych fosą.

Kategoria: Średniowiecze
Tagi: , ,

Wpisy z kategorii ‘Średniowiecze’ Category

Podsumowanie

Fosa Fosa jest to rozdaj solony. Fosą nazywamy teren, który jest otoczony wodą. Woda była bardzo ważnym atutem w czasach średniowiecznych, ponieważ nie tylko dostarczała pożywienia picia, ale też była systemem ochronnym. Na początku zamki były budowane bez jej użycia i często najeżdżane, ponieważ kiedy tylko przeciwnicy dostali się pod drzwi zamkowe natychmiast mogli przerwać ochronę i wejść gdzie tylko chce li, dlatego też w późniejszym czasie zaczęto zamki budować w okolicy rzek, co było bardzo wygodne, ponieważ wróg nie mógł się dostać do zamku. Woda była głęboka i czyhały w innej niebezpieczeństwa wiec dopóki nie opuszczono mostu nie można było zaatakować zamku. Fosa można powiedzieć byłą naturalną ochroną przed najeźdźcami i wspaniale spełniała swoje zdanie później jednak zamki były przebudowane i w ciągu wielu lat terenu zmieniały się, dlatego też dziś prowadzone są liczne wykopaliska po to, aby sprawdzić czy w dawnych czasach koło zamku lub jego ruin znajdowała się fosa. Tak na przykład jest z zamkiem w uniejowie.

Kategoria: Średniowiecze
Tagi: , ,

Wpisy z kategorii ‘Średniowiecze’ Category

Podsumowanie

Król Król jest to władca królestwa. Królowie najczęściej dziedziczyli swoje urzędy chyba ze nie urodził się chłopczyk tylko dziewczynka wtedy przejmowała go ktoś z poza rodziny. Najczęściej małżeństwa takie zawierano po to, aby połączyć ziemię lub wspólnie się komuś przeciwstawić. Król był najwonniejszy na zamku, dlatego też należało spełniać wszystkie jego zadania najczęściej to decydował również o tym czy ktoś żyje czy też ma umrzeć, ponieważ był w tym wypadku władzą sądowniczą i wykonawcza. Króla można było poznać po ubiorze, ponieważ nosił długi płaszcz drogie tkaniny i do tego koronę, czyli symbol władzy. Nie zadawał się z biedotą, dlatego też często nawet nie wiedzieli, co się dzieje poza miastem do tego miał swoich ludzi od pomocy. Królowie najczęściej byli złymi władcami, ponieważ nie wychodzili do ludu i nie wiedzieli, co się dzieje żyli beztrosko i niczym się nie martwic. Król pomimo tego zawsze musiał być dobrze pilnowany przez straże, ponieważ wielu ludzi chciało się go pozbyć często dochodziło nawet do otruć.

Kategoria: Średniowiecze
Tagi: , ,

Wpisy z kategorii ‘Średniowiecze’ Category

Podsumowanie

Zamek Zamek jest to rodzaj pomieszczenia. Zamki w czasach średniowiecznych były często budowane, ponieważ król musiał mieć miejsce do mieszkania wraz z dworem. Inne domostwa były zwykłymi chatkami z drewna i słomy a krowi to nie przystawko wiec poddani musieli budować dla niego dom. Zamki często przechodziły z pokolenia na pokolenie, ale były też takie sytuacje, kiedy zamek należało zrobić do podstaw wtedy większa cześć ludu ciężko na niego pracowała tym bardziej ze był ogromny i mail obszerne komnaty i wierze. Nie można było wykonać go ze słomy, ponieważ mail być miejscem bezpiecznym do króla wiec budowlano je z kamieni i piachu był tom długi proces, ale bardzo owocny, ponieważ po dziś dzień niektóre z nich przetrwały i można je podziwiać. Jak wcześniej wspomniałam na zamku mieszkał król, ale nie tylko, ponieważ też jego świta? Na zamku poza tym, że rządził król były wydawane często uczty, które trwały nie rzadko kilka dni, ponieważ zamek był ogromny i stworzony do goszczenia ludzi naturalnie nie tychy prostych.

Kategoria: Średniowiecze
Tagi: , ,