Historia 24

Wpisy z Październik, 2014

Podsumowanie

Podsumowanie Średniowiecze jest epoką, która oczywiście przywodzi nam na myśl bardzo wiele niekoniecznie pozytywnych skojarzeń, ponieważ istniało bardzo wiele zjawisk, które ogólnie nie powinny posiadać miejsca w naszej historii jak na przykład inkwizycja, czy może nawet nieuczciwe podatki, które w tamtych czasach były jeszcze bardziej nie uczciwe niż dzisiaj. Jednak średniowiecze to przede wszystkim piękne legendy o dokonaniach rycerskich. O pięknych turniejach, o których głośno było niemalże na całym świecie. Ludzie muszą wiedzieć, że oczywiście turnieje rycerskie to nie tylko bezsensowna przemoc, ale w gruncie rzeczy z reguły ludzie musieli wykazywać się wielką zręcznością i jasna sprawa znajomością sztuki rycerskiej. Średniowiecze jest piękną epoką, gdzie rozwijała się sztuka i dziedziny piękne, a przecież z poziomem zaawansowania technicznego tamtych czasów, dość trudno było cokolwiek osiągnąć. Musimy wiedzieć, że ludzie bardzo często wspominając średniowiecze czy może przerabiając je w szkole starają się wyobrazić jak to było w tamtych czasach.

Kategoria: Średniowiecze
Tagi: , ,

Wpisy z Październik, 2014

Podsumowanie

Zderzenie Titanica z górą lodową W noc zderzenia się Titanica z górą lodową temperatura wody spadła do 0 stopni Celsjusza, pomimo, iż niebo było bezchmurne morze nie oświetlał blask księżyca. Przez kilka wcześniejszych dni na okręt spływały wiadomości o możliwych górach lodowych i pływających krach mogących stanowić swoistego rodzaju zagrożenie dla statku. Niestety radiotelegrafiści zamiast przekazywać niezbędne informacje od razu na kapitański mostek pochłonięci byli wysyłaniem życzeń od pasażerów płynących rejsem. W dniu katastrofy na okręt spłynęła informacja iż statek płynie wprost na wielką górę lodową lecz wiadomość ta nigdy nie dotarła do kapitania z niewyjaśnionych do tej pory przyczyn. W momencie zauważenia zagrożenia było już za próżno na reakcję obronną. Pomimo wszelkich starań załogi statek otarł się o lodowiec powodując tym samym uszkodzenia statku. Wiele przyczyn złożyło się na ten wypadek jedną z nich był fakt iż obserwatorzy na bocianim gnieździe nie posiadali lornetki do obserwacji morza co było jedną z przyczyn tragicznej katastrofy słynnego Tytanida.

Kategoria: Średniowiecze
Tagi: , ,

Wpisy z Październik, 2014

Podsumowanie

Miecz Miecz jest to rozdaj broni. Miecz w czasach średniowiecza był bardzo ważnym atutem, ponieważ tylko za jego pomocą można było się jakoś obronić. Miecz był bardzo ostrym narzędziem, dlatego też należało bardzo ostrożnie się nim posługiwać. Najpierw zanim się otrzymało swój własny miecz należało się szkolić w sztuce wojennej, ponieważ mało, kto umiał nawet go utrzymać w dłoni, ponieważ bardzo wiele ważył a co dopiero wykonać za jego pomocą jakieś ciecie. Sztuki tej należało się wcześniej nauczyć. Naturalnie obowiązywało to tylko i wyłącznie rycerzy, ponieważ plebs wcale nie umiał władać mieczem. Miecz z wyglądu przypomina ogromny nóż. Był wykonywany tylko prze jednego człowieka, czyli przez kowala, który długo wygniatał blachę i ostrzył po to, aby miecz był jak najbardziej udany. Miecz posiadał każdy rycerz, jeśli go stracił to tak by go zabili, ponieważ nie miał szans się bronić. Miecz zawsze zdawał śmiertelne rany, co było bardzo istotne. Miecze noszono zawsze przy zbroi na pasku po to, aby samemu nie wyrządzić sobie krzywdy.

Kategoria: Średniowiecze
Tagi: , ,