Historia 24

Wpisy oznaczone tagiem ‘titanic’

Film Camerona a zgodność z prawdą

Film Camerona a zgodność z prawdą Pomimo wielu starań włożonych w produkcję filmu „Titanic” powstało w tej kwestii wiele nieścisłości i błędów. Niektóre sytuacje były zbyt mocno naciągane w innych brakowało sensu. W dużej mierze to miłośnicy filmów wychwycili te niedociągnięcia. Twierdzą oni, iż zagaszenie świateł nastąpiło zbyt późno, że dziób statku za szybko zatonął, w czasie uderzania statku o górę lodową panowała noc a film ukazuje jak Rose pyta kapitana o sytuacje w świetle dnia. Tego typu nieścisłości można doszukać się więcej lecz czy to ma jakieś znaczenie?.I tak sytuacja Titanica nigdy nie zostanie do końca wyjaśniona a film stworzony przez Camerona jest jakby namiastką tego co faktycznie się stało tamtej nocy. Reżyser pragnie nam widzom choć w niewielkim stopniu przedstawić ogrom tej tragedii, statek który miał być technicznym ideałem jednak zatonął. W 2003 roku scena kończąca film została uznana za najlepszą scenę w kinowej historii. Staruszka grająca Rose była najstarszą kobietą która dostała nominację do Oskara.

Kategoria: Titanic
Tagi: , ,

Wpisy oznaczone tagiem ‘titanic’

Film Camerona a zgodność z prawdą

Słynny Titanic w kulturze Oprócz kilkunastu ekranizacji popularnego Titanica powstało także wiele innych wyrażeń tej katastrofy. Watek ten zaistniał nawet w branży muzycznej gdyż słynny zespół Lady Pank stworzył na jego podstawie swój utwór „Zostawcie Titanica” który w krótkim czasie podbił serca milionów słuchaczy. Utwór ten niesie za sobą specjalne przesłanie. Także w sztuce znalazł on swoje wyrażenie gdyż słynny rysownik Don Rosa przedstawił go w swoich pracach. O Titanicu pisano wiele książek, tworzono poezje czy też tą smutną a zarazem tragiczną historię przekazywano w ustnych podaniach lecz zawsze wzbudza ona zaciekawienie słuchaczy. Jeszcze przed katastrofą Titanica powstała opowieść o wypadku innego parowca która bardzo przypomina jego historię, różni się tylko parę szczegółów i liczba ofiar. Statek ten także zderzył się z lodową górą prawie w tym samym miejscu, na nim także było zbyt mało łodzi ratunkowych Jednak nie wiadomo jakie powiązanie łączy te dwa statki, czy po prostu był to czysty przypadek.

Kategoria: Titanic
Tagi: , ,

Wpisy oznaczone tagiem ‘titanic’

Film Camerona a zgodność z prawdą

Katastrofa Titanica Zatonięcie tego potężnego okrętu było zderzenie z górą lodową, która zbyt późno została zauważona przez załogę. Nie było niestety szans ominięcia jej. Początkowo pasażerowie nie byli świadomi tego co się stało, odczuli tylko lekki wstrząs nie spodziewając się tego najgorszego. O fakcie zderzenia wiedzieli tylko nieliczni i by nie wzbudzać paniki fakt ten został początkowo zatajony przed pasażerami. Titanic tonął w zastraszającym tempie a chaos w podejmowaniu decyzji przez kapitana nie sprzyjał akcji ratunkowej. Oszacowany czas w jakim okręt miał całkowicie zatonąć wynosił półtorej godziny. Wezwanie o pomoc nadtopiło dopiero po ponad trzydziestu minutach od zderzenia, niestety wszystkie okręty były zbyt daleko by w tak krótkim czasie dopłynąć i udzielić pomocy. Wystrzelono białych rakiet w białym kolorze co było nierozsądnym pomysłem gdyż czerwony kolor rac jest wezwaniem o pomoc. Spuszczanie na wodę szalup ratunkowych spotęgowało panikę wśród pasażerów, gdyż miejsc było stanowczo za mało dla wszystkich.

Kategoria: Titanic
Tagi: , ,

Wpisy oznaczone tagiem ‘titanic’

Film Camerona a zgodność z prawdą

Ogólne wiadomości o Titanicu Titanic był brytyjskim okrętem typu Olympic, który zatonął w 1912r pochłaniając tym samym tysiące ofiar. Wstępne projekty na budowę tego statku powstały już w 1907roku, równocześnie miały powstać też dwa siostrzane okręty tego samego typu. Titanic miał być okrętem jedynym w swoim rodzaju, który znacznie przewyższy możliwości konkurencji. Nad projektem jak i wykonaniem tego statku pracowało setki robotników, Titanic miał być gotowy do roku 1910 a termin wodowania przypadł na maj 1911roku. Niestety nie wszystko jednak poszło po myśli konstruktorów tego okrętu i pierwszy rejs został przesunięty na luty 1912roku jednak i tej daty nie udało się dotrzymać w rezultacie pierwsze wypłynięcie statku w morze nastąpiło w kwietniu tego samego roku. Tytanio był statkiem bardzo luksusowym, podzielonym na pokłady dla danych klas społecznych. Jednak pomimo swojej wielkości nie przetrwał potężnego zderzenia z górą lodową. Zbyt mało szalup ratunkowych znajdujących się na pokładzie i panika doprowadziły do tragicznej śmierci setek niewinnych pasażerów.

Kategoria: Titanic
Tagi: , ,

Wpisy oznaczone tagiem ‘titanic’

Film Camerona a zgodność z prawdą

Legendarny Titanic Obecnie Titanic nie jest już taką zagadką jaką kiedyś stanowił. Po odnalezieniu jego wraku specjalne ekipy badaczy dotarły do jego wnętrza dostarczają wyczerpujących informacji jak faktycznie wyglądał, co spowodowało jego zatonięcie i w jakim stanie znajduje się na dnie oceanu. Nie było to łatwe zadanie gdyż wrak znajduje się głęboko pod wodą lecz nowe techniki umożliwiły taką akcje badawczą. Do tej pory powstało wiele teorii na temat zatonięcia Titanica. Początkowo zakładano, że przy zderzeniu się statku z górą lodową powstały wielkie dziury w burcie, później doszła teoria iż góra spowodowała tylko rozszczelnienie go. Zrzucano winę na nadmierną prędkość w miejscu gdzie było zagrożenie ze strony gór lodowych, twierdzono, iż konstrukcja statku nie była wykonana prawidłowo, że praca załogi pozostawiała wiele do życzenia. Przez lata powstało bardzo wiele hipotez w jakich okolicznościach doszło do tej tragedii, ale jak było prawdę nikt nigdy się już nie dowie. Możemy tylko nadal snuć teorie.

Kategoria: Titanic
Tagi: , ,