Historia 24

Wpisy oznaczone tagiem ‘szalupy’

Pasażerowie ocaleni z katastrofy Titanica

Pasażerowie ocaleni z katastrofy Titanica Większość informacji o Tytaniku pochodzi od osób którzy przeżyli ta katastrofę. Mieli szczęście znaleźć się w ratowniczych szalupach. Wielu pasażerów było w tym czasie jeszcze dziećmi więc nie wiele pamiętają z tego okresu a jak wiadomo pierwszeństwo w do łodzi miały matki z małymi dziećmi. Jedną z ostatnich osób pamiętają i opowiadają tą historię była amerykanka. Kobieta w chwili tonięcia statku miała zaledwie pięć lat i nie zdawała sobie zbytnio sprawy z tego co się dzieje. Zmarła niedawno bo w 2006r. Najmłodsza pasażerka okrętu która także przeżyła w chwili zatonięcia statku miała tylko dwa miesiące. Z relacji tych najmłodszych wtedy uczestników rejsu niestety nie dowiadujemy się wiele wszelkie historie i opowiadania opierają się na pasażerach którzy na obecną chwilę już nie żyją. Jednak czy są one zgodne ze stanem faktycznym tego nie wiadomo już gdyż w momencie zagrożenia każde z nich ratowało swoje życie a nie monitorowało sytuacje okrętu. Historia ta nigdy tak naprawdę nie zostanie wyjaśniona do końca, można jedynie spekulować nad nią.

Kategoria: Titanic
Tagi: , ,

Wpisy oznaczone tagiem ‘szalupy’

Pasażerowie ocaleni z katastrofy Titanica

Krótka historia Titanica Wielki okręt uważany przez opinie publiczną jako statek niezatapialny został zbudowany w stoczni w Belfaście. Prace nad nim i wykończenie go trwały łącznie trzy lata. Wielki rozgłos jaki towarzyszył budowie Titanica spowodował iż pasażerów do wielkiego rejsu było bardzo wielu. Któż by mógł przypuszczać że statek marzeń jak go określano zatnie w takich okolicznościach i w tak szybkim tempie. Dziewiczy rejs trwał tylko trzy dni nim Titanic zderzył się z górą lodową. Istnieje wiele niewyjaśnionych przyczyn dlaczego doszło do takiej katastrofy w której zginęło setki niewinnych osób głownie z dolnych pokładów gdzie ulokowani zostali biedniejsi obywatele społeczeństwa. Przestarzałe podziały ludzi w zależności od majątku, brak łodzi ratunkowych czy też niedopatrzenia ze strony załogi, to wszystko w jakimś stopniu było zapewne przyczyną tego wypadku, lecz jak naprawdę wyglądała sytuacja tamtej nocy przybliżają tylko ocaleli pasażerowie których zeznania także po części nie pokrywają się ze sobą co może być spowodowane traumatycznymi doświadczeniami z tamtego okresu.

Kategoria: Titanic
Tagi: , ,

Wpisy oznaczone tagiem ‘szalupy’

Pasażerowie ocaleni z katastrofy Titanica

Szalupy ratunkowe na pokładzie Titanica Jedną z przyczyn, która doprowadziła do tak dużej liczby ofiar było brak wystarczającej liczby szalup ratunkowych umieszczonych na pokładzie Tytanida. Z przyczyn estetycznych podjęto decyzję o zdemontowaniu ich po części gdyż niepotrzebnie tylko zajmują powierzchnię pokładu. W tym czasie obowiązywały jeszcze przepisy o dzieleniu pasażerów klasy trzeciej od reszty osób uczestniczących w rejsie co też miało fatalne skutki podczas tonięcia Titanica gdyż w rezultacie część szalup wypływała prawie pusta gdyż pierwszeństwo miała wyższa klasa społeczna a biedniejsi pasażerowie nie byli dopuszczani do łodzi, co jeszcze bardziej potęgowało panikę i chaos panujący na statku. Na katastrofę wpływ miała także nadmierna prędkość statku. Za miejsce w szalupach zamożni ludzie oferowali załodze sporo pieniędzy by tylko móc mieć pierwszeństwo. Próby opanowania sytuacji podczas tonięcia nie miały szansy powodzenia, ludzie widząc sytuacje sami wyskakiwali za burtę statku licząc, iż to uratuje im życie jednak temperatura wody nie zostawiła im żadnych szans.

Kategoria: Titanic
Tagi: , ,