Historia 24

Wpisy oznaczone tagiem ‘mity’

Legendy i mity na temat Titanica

Legendy i mity na temat Titanica Tragiczna katastrofa Titanica stała się przez lata doskonałym tematem do wielu plotek i spekulacji dlaczego i w jakich okolicznościach doszło do tego wypadku. Powstało wiele mitów na temat materiałów z jakich statek został wykonany, twierdzono, iż stal nie spełniała odpowiednich norm jakościowych, że była zbyt podatna na zniszczenia z powodu swej kruchości. Twierdzono nawet, iż specjalnie wykorzystywano gorsze materiały by wykonać statek jak najmniejszym kosztem. Wiele plotek krąży także o samym zatonięciu okrętu. Z zeznań świadków, którzy przeżyli katastrofę wynika, iż zatoną on w całości, inni twierdzą natomiast, że statek uległ przełamaniu na dwie części, także wersji jest bardzo wiele co do samego momentu tonięcia statku który miał być niezatapialny. Po zbadaniu wraku stwierdzono, iż na dnie znajduje się w dwóch częściach, spekulacje trwają na temat tego czy został on przełamany jeszcze w trakcie tonięcia czy spowodowane to było uderzeniem go o dno morza i destrukcyjnymi siłami wody.

Kategoria: Titanic
Tagi: , ,

Wpisy oznaczone tagiem ‘mity’

Legendy i mity na temat Titanica

Władca ludzi i świata - Bóg Re W mitologii egipskiej bogowie ingerowali w sprawy ludzi i świata, mimo iż światy te były wyraźnie rozgraniczone. Bogowie egipscy byli potężni, okrutni i pełni niepojętej mocy i siły. Najważniejszym Bogiem Egipcjan był Re bóg słońca. Uważano go za stwórcę i władcę. Jego rola wiązała się z podróżą słońca. W dzień płynął po niebie dając ludziom światło, w nocy kontynuował swą podróż w podziemnym świecie. Swą podróż odbywał z innymi bóstwami, które służyły mu za narzędzia do rządzenia światem. Atrybutami boga Re były: dysk słoneczny, który miał umieszczony na głowie i łódź, którą podróżował. Był przedstawiany jako król bogów. Jego rola ograniczała się do trzech stref: nieba, ziemi i świata podziemnego. Marzeniem ówczesnych Egipcjan było to by po śmierci dołączyć do orszaku boga Re i uczestniczyć w ciągłym odradzaniu się świata natury i przyrody. Re stał się bohaterem wielu mitów, legend i opowieści stworzonych przez Egipcjan. Kojarzą się z nim liczne symbole w architekturze i sztuce tj. piramida, obelisk, schody, mastaba. Głównym miejscem jego kultu było miasto Heliopolis, zwane po egipsku Junu.

Kategoria: Titanic
Tagi: , ,

Wpisy oznaczone tagiem ‘mity’

Legendy i mity na temat Titanica

Kosmologia hermopolitańska Miasto Hermopolis było ważnym ośrodkiem religii i mitologii egipskiej. Bóstwem miasta był Tot. Pod postacią pawiana kryła się mądrość i wiedza. Uważano za patrona skrybów, opiekuna piśmiennictwa, kalendarza czasu. Mitologia głosi, że świat powstał z wielkiego jaja kosmicznego złożonego w wodach praoceanu. Rozbicie jaja i pojawienie się boga stwórcy dało początek światu. Inna wersja mówi, że jajo wydało na świat boga Re, czyli samo słońce, które przejmuje władzę nad światem. Inspiracją do stworzenia praoceanu był dla Egipcjan Mit Kosmogonia ta była wynikiem obserwacji rzeczywistości. Wylewy Nilu, przyroda, słońce były zwiastunem dobrych zbiorów. Mitologia Egipcjan ukazuje także, że przed stworzeniem świata w przestrzeni panował chaos, który miał formę akwenu. Był niezmierzony i odwieczny jednakże nie był pusty. Zamieszkiwało w nim osiem bóstw. Symbolizowały one cechy takie jak: woda, nienawiść, ciemność, noc nieskończoność. Wśród ósemki bóstw zamieszkujących w praoceanie zwanym Nun, na szczególną uwagę zasługuje Anon. Stał się on w późniejszym okresie jednym z najważniejszych i najbardziej znanych bóstw kultury egipskiej.

Kategoria: Titanic
Tagi: , ,